Skip navigation

Plazy v blízkosti vôd

E-shop hračky na e-učebnice

Výučba a učenie

Jašterica živorodá (Zootoca vivipara)

Žije väčšinou v blízkosti vôd v oblastiach, kde sa môže vyhrievať, s množstvom úkrytov, často na okrajoch lesov. Dorastá do 18 cm. Živí sa hlavne pavúkmi, hmyzom a mäkkýšmi. Samce majú bruško zafarbené do červena alebo žlta. Samička rodí 5-7 živých mláďat v priehľadných obaloch.

Jašterica živorodá (Zootoca vivipara)Jašterica živorodá (Zootoca vivipara)

Užovka obojková (Natrix natrix)

Ľahko ju spoznáme podľa polmesiačikových škvŕn za hlavou. Môžu byť žlté, oranžové, krémové a biele. Žije na okrajoch jazier, riek a potokov. Samičky dorastajú do 150 cm, samčeky do 100 cm. Živia sa žabami a inými obojživelníkmi, žubrienkami, červami a aj rybami. Korisť prehĺtajú vcelku. Vajíčka kladú do tlejúcich rastlín (vzniká tam teplo).

Užovka obojková (Natrix natrix)Užovka obojková (Natrix natrix) - detail hlavyUžovka obojková (Natrix natrix) - mláďa

Užovka fŕkaná (Natrix tessellata)

Je veľmi naviazaná na vodné prostredie, obýva najmä pomaly tečúce rieky a jazerá s husto zarastenými brehmi v teplejších oblastiach. Samičky dorastajú do 100 cm, samčeky do 75 cm. Živí sa hlavne rybami, menej obojživelníkmi a hmyzom. Samičky kladú vajíčka do vlhkého tlejúceho lístia.

Užovka fŕkaná (Natrix tessellata)Užovka fŕkaná (Natrix tessellata) požiera rybu

Korytnačka močiarna (Emys orbicularis)

Jediný náš pôvodný druh korytnačky. Vyskytuje sa v teplých oblastiach hlavne východného Slovenska v stojatých alebo mierne tečúcich vodách. Predné končatiny majú 5 prstov, zadné 4, zakončené sú ostrými pazúrikmi. Pancier má dĺžku 20 - 25 cm. Potrava: mäkkýše, hmyz, larvy, chrobáky, dážďovky a iné bezstavovce, menej menšie ryby a žaby. Dôležitou zložkou potravy sú riasy a vodné rastliny. Samičky kladú vajíčka do plytkých jamôk. Dospieva vo veku 12 - 15 rokov. Žije aj viac ako 100 rokov.

Korytnačka močiarna (Emys orbicularis)

http://plazyunas.com/druhy-zijuce-na-lovensku/

Reklama www.e-ucebnice.sk e-learning
www.play-free-online-cool-games.com