Skip navigation

Doplňovačka - text učiva

E-shop hračky na e-učebnice

Aktivita „doplňovačka“

Prečítajte si doleuvedený text a vyplňte chýbajúce slová. Nad obrázky jednotlivých druhov doplňte ich názvy.

živorodá (Zootoca vivipara)

Žije väčšinou v blízkosti vôd v oblastiach, kde sa môže , s množstvom úkrytov, často na okrajoch . Dorastá do 18 cm. Živí sa hlavne pavúkmi, a mäkkýšmi. Samce majú bruško zafarbené do červena alebo žlta. Samička 5-7 živých mláďat v priehľadných obaloch.

Jašterica živorodá (Zootoca vivipara)Jašterica živorodá (Zootoca vivipara)

obojková (Natrix natrix)

Ľahko ju spoznáme podľa polmesiačikových škvŕn za . Môžu byť žlté, oranžové, krémové a biele. Žije na okrajoch jazier, riek a potokov. Samičky dorastajú do 150 cm, samčeky do 100 cm. Živia sa a inými obojživelníkmi, žubrienkami, červami a aj rybami. Korisť prehĺtajú . Vajíčka kladú do tlejúcich (vzniká tam teplo).

Užovka obojková (Natrix natrix)Užovka obojková (Natrix natrix) - detail hlavyUžovka obojková (Natrix natrix) - mláďa

fŕkaná (Natrix tessellata)

Je veľmi naviazaná na prostredie, obýva najmä pomaly tečúce rieky a jazerá s husto zarastenými brehmi v oblastiach. Samičky dorastajú do 100 cm, samčeky do 75 cm. Živí sa hlavne , menej obojživelníkmi a hmyzom. Samičky kladú vajíčka do vlhkého tlejúceho .

Užovka fŕkaná (Natrix tessellata)Užovka fŕkaná (Natrix tessellata) požiera rybu

močiarna (Emys orbicularis)

Jediný náš pôvodný druh korytnačky. Vyskytuje sa v teplých oblastiach hlavne Slovenska v stojatých alebo mierne tečúcich vodách. Predné končatiny majú prstov, zadné , zakončené sú ostrými . Pancier má dĺžku 20 - 25 cm. Potrava: mäkkýše, hmyz, larvy, chrobáky, dážďovky a iné bezstavovce, menej menšie ryby a žaby. Dôležitou zložkou potravy sú riasy a vodné rastliny. Samičky kladú vajíčka do plytkých . Dospieva vo veku 12 - 15 rokov. Žije aj viac ako rokov.

Korytnačka močiarna (Emys orbicularis)

Enable JavaScript